Foto: Thomas More Hogeschool

20 jaar vooruitkijken

Twintig jaar geleden werd er nog vaak opgemerkt: ‘Aandacht voor duurzame ontwikkeling op de pabo, dat is toch nergens voor nodig! En op de basisschool al helemaal niet!’ Er is in die twintig jaar zo veel veranderd dat we deze opmerkingen zelden meer krijgen en Duurzame PABO is er best trots op dat wij destijds de competentie toekomst kijken al aardig onder de knie hadden.

Vooruitkijkend weten we een ding zeker: deze competentie zal hard nodig blijven. De vooruitzichten zijn op zijn zachtst gezegd niet erg gunstig met de alarmerende steeds rapper gaande klimaatverandering en de minstens zo alarmerende politieke klimaatverandering waarin polarisatie de nieuwe norm lijkt te zijn geworden.

En toch willen we juist nu de kinderen en studenten meegeven dat we niet per se vooruitkijken naar een somber toekomstbeeld maar dat met behulp van de actie-competentie en de andere kerncompetenties leren voor duurzame ontwikkeling veel bereikt kan worden. Waar wij afgelopen twintig jaar voorop hebben gelopen in het ontwikkelen van de competenties voor leren voor duurzame ontwikkeling, zullen we deze competenties zelf nodig blijven hebben en graag willen doorgeven met trainingen en zinnige projecten. De workshops van de conferentie geven alvast een mooi doorkijkje!

André de Hamer en Gerben de Vries
Duurzame PABO

André de Hamer (l.) en Gerben de Vries: “We willen juist nu de kinderen en studenten meegeven dat we niet per se vooruitkijken naar een somber toekomstbeeld maar dat met behulp van de actie-competentie veel bereikt kan worden.”